Sve obavijesti o državnoj maturi možete saznati na stranicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja (www.ncvvo.hr), na stranicama Postani student (www.postani-student.hr), na Portalu za škole (www.skole.hr), na stranicama Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa (www.mzos.hr), Agencije za znanosti i visoko obrazovanje (www.azvo.hr) te na web stranicama www.mojamatura.net.

Radno vrijeme ispitnog koordinatora

Vijesti o državnoj maturi

Naknadne prijave, promjena i odjava prijavljenih ispita Državne mature

Autor: Alen Đurasek, 7. 3. 2013.

Poštovani učenici,
nakon završetka potpisivanja prijavnica, uvijek im pitanja koja se tiču naknadnih prijava, promjena i odjava prijavljenih ispita. Učenici sve ove radnje obavljaju u školi, javljaju se ispitnome koordinatoru i dostavljaju zamolbe, ovisno o zahtjevima.

Slijedom navedenoga, molimo isto postupanje u svim školama, na način propisan Pravilnikom o polaganju državne mature:

1. Naknadna prijava ispita
- Rok do kojega je moguća naknadna prijava je 21.4. (uključivo i taj dan).
- Odluku o opravdanosti donosi Školsko ispitno povjerenstvo, na temelju čl. 17. Pravilnika o polaganju mature.
- U roku 48 sati od primitka zamolbe ŠIP odluku dostavlja učeniku i Centru (skeniranu) putem e-maila: ik.dm@ncvvo.hr
- U slučajevima pozitivne odluke Centar unosi izmjene u prijavu učenika.

- Obrazac za naknadnu prijavu ispita

2. Odjava prijavljenih ispita
- Rok do kojega je moguća odjava je 1.5. (uključivo i taj dan).
- Za odjavu nije potrebna odluka ŠIP-a.
- Učenik se javlja ispitnome koordinatoru, popunjava zahtjev za odjavom i potpisuje ga.
- Ispitni koordinator dostavlja skenirani obrazac Centru putem e-maila: ik.dm@ncvvo.hr i Centar unosi promjene u sustav.

- Obrazac za odjavu prijavljenih ispita

3. Promjena prijavljenih ispita
- Rok za promjenu je 21.4. (uključivo i taj dan)
- Promjena ispita podrazumijeva: promjenu razine prijavljenoga ispita ili promjenu prijavljenoga ispita za neki drugi ispit. Učenik mora reći da želi promijeniti ispit i umjesto njega prijaviti drugi ispit ili razinu te navesti razloge promjene. Napominjemo: u čl. 17. Pravilnika učenicima je omogućena promjena iz opravdanih razloga.
- Promjenu ispita učenik prijavljuje ispitnome koordinatoru, ispunjava i potpisuje obrazac, kojega ispitni koordinator dostavlja Centru.

Mogući primjeri:
o Učenik je prijavio Matematiku A i želi promijeniti u Matematiku B, jer je odustao od studijskih programa koji zahtijevaju položenu A razinu. Obraća se ispitnome koordinatoru, popunjava i potpisuje obrazac "Promjena ispita." Ispitni koordinator skenirane obrasce dostavlja Centru putem e-mail adrese: ik.dm@ncvvo.hr

o Učenik je prijavio polaganje Engleskoga jezika, a fakultet zahtijeva "bilo koji strani jezik". Učenik smatra da će bolji rezultat postići polažući drugi strani jezik, a ima uvjete (dvije godine ocijenjen). Obraća se ispitnome koordinatoru, popunjava i potpisuje obrazac "Promjena ispita." Ispitni koordinator skenirane obrasce dostavlja Centru putem e-mail adrese: ik.dm@ncvvo.hr

o Učenik je prijavio ispit iz Fizike, a uvjetima fakulteta piše: fizika ili kemija. Učenik želi polagati Kemiju umjesto Fizike. Obraća se ispitnome koordinatoru, popunjava i potpisuje obrazac "Promjena ispita." Ispitni koordinator skenirane obrasce dostavlja Centru putem e-mail adrese: ik.dm@ncvvo.hr

- Obrazac za promjenu prijavljenih ispita

Dakle, kad učenik želi promijeniti prijavljeni ispit, uvijek mora jednoga odjaviti i umjesto njega prijaviti drugi ispit. Svi ostali slučajevi spadaju u naknadnu prijavu. Centru dostavljate skenirane obrasce, putem e-maila, a originalne obrasce pohranjujete u svoju dokumentaciju.

Ako promjenu prijavi učenik koji je zatražio prilagodbu ispitne tehnologije, molimo odmah obavijestiti Centar putem e-maila: prilagodba.dm@ncvvo.hr

Ispitni koordinator:
Alen Đurasek, dipl.ing