SLAFF filmovima iz Zagreba i Karlovca

Autor: Petar Žarković, Sandra Bošnjak, 15. 4. 2012.

Dokumentarni film „Škola na kotačima“ Filmske družine Zag OŠ Marije Jurić Zagorke iz Zagreba i igrani film „Školski odmor Ljudevita Gaja“ Kinokluba Karlovac pobjednici su ovogodišnjega SLAFF-a, drugoga slatinskog amaterskog filmskog festivala, održanog od 12. do 14. travnja. Iako postoji tek drugu godinu, SLAFF je već postao značajna kulturna manifestacija u gradu, a organiziraju je učenici i nastavnici Srednje škole Marka Marulića Slatina. Pokrenuta je prošle godine na inicijativu Vijeća učenika škole, koju su zdušno prihvatili ravnatelj Petar Žarković i nastavnici škole.

Nastavničko vijeće imenovalo je Festivalski odbor i povjerenstva za ocjenu filmova u kategorijama dokumentarnih i igranih filmova, koje čine nastavnici i učenici, a najveći teret organizacije festivala nosi mladi vjeroučitelj Dario Vrbaslija, kome rado pomažu učenici.

Zahvaljujući njihovoj kreativnosti, prostrani školski hol pretvoren je u privlačnu i ugodnu kinodvoranu, a filmovi se projiciraju na platno uokvireno velikim, simboličnim filmskim trakama. Prema toj kreaciji načinjen je i jedinstveni mozaik SLAFF, koji se dodjeljuje kao nagrada za najuspješnije filmove u dvije kategorije.

Trodnevni festival zamišljen je kao smotra filmskog stvaralaštva učenika osnovnih i srednjih škola Virovitičko-podravske županije pa je prošle godine krenuo sa skromnim programom od četiri dokumentarna i četiri igrana filma u konkurenciji za izbor najboljih te dosta kratkih filmova prikazanih u revijalnom dijelu festivala. Već druge godine organizatori su se suočili s problemom malog broja filmova snimljenih u samo jednoj županiji pa su odlučili u festivalski program uvrstiti i filmove iz drugih krajeva Hrvatske.
– Ta je odluka naišla na dobar odaziv i rezultirala je povećanjem broja prikazanih filmova i jačom konkurencijom. Osim iz Slatine, dobili smo filmove iz Zagreba, Slavonskog Broda, Gunje, Karlovca, Dugog Sela, Splita, Orahovice, pa je ove godine u natjecateljskom dijelu prikazano 14 filmova. Očekujemo da će festival postati tradicionalno kulturno događanje u Slatini i da će potaknuti značajnije zanimanje učenika i njihovih nastavnika za filmsku kulturu, kaže ravnatelj Žarković.

Snimka prve večeri:

Snimka druge večeri:

Posljednje večeri festivala prikazani su filmovi koji su pobijedili na prvom SLFF-u – dokumentarni film Eko družine Srednje škole Marka Marulića Slatina „Čuvari baštine“ i igrani film „Glad“ Medijske družine Bapatuljak slatinske OŠ Josipa Kozarca. Učenici Mario Novaković, Eva Balković i Marija Srbić izveli su glazbene teme iz filmova Čovjek koji je previše znao, Čarobnjak iz OZ-a i Titanic, a potom su proglašeni i prikazani filmovi koje su posebna povjerenstva odabrala za ovogodišnje pobjednike.

Prosudbena povjerenstva, sastavljena od učenika i profesora Srednje škole Marka Marulića Slatina, svoje su odluke obrazložili:

Film „Škola na kotačima“ prikazuje život i rad vlasnika luna-parka, pripadnika romske nacionalne manjine koji, iako žive nomadskim životom, pokušavaju svojoj djeci pružiti obrazovanje kakvo imaju njihovi vršnjaci. Autori filma aktualiziraju temu njihove potrebe za obrazovanjem, kao i pripadnosti zajednici u kojoj žive. Detaljnije obrazloženje možete preuzeti na poveznici najbolji dokumentarni film.

Predstavljanjem nekoliko ključnih minuta u životu tvorca ilirizma, film „Školski odmor Ljudevita Gaja“ aktualizira važnost i posebnost hrvatskoga jezika u povijesnim okolnostima Hrvatskoga narodnog preporoda. Posebno je zapažena kostimografija, koja odražava duh Gajeva vremena.
Detaljnije obrazloženje možete preuzeti na poveznici najbolji igrani film.
Pogledajte pobjedničke filmove:

Snimka treće večeri:

Ostale fotografije sa 2. SLAFF-a pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: fotografija radioslatina,slatina.net, Večernji list

Link (Knowledge of new addictions):