Izvješća s naših stručnih ekskurzija

Terenska nastava - posjet tvornici za otkup i preradu duhana Duhan d.d. Slatina.

Autor: Sandra Bošnjak, 30. 4. 2023.

Predmetni nastavnici u poljoprivrednoj struci Željka Venus i  Alen Đurasek sa učenicima 4. razreda agrotehničar 26. travnja 2023. izišli su iz komfora učionice i zajedničkim snagama odradili nastavu u krugu tvornice za otkup i preradu duhana Duhan d.d. Slatina.
Jedno iskustvo više, suradnička nastava iz predmeta Marketing u poljoprivrednoj proizvodnji i Gotovi proizvodi u poljoprivredi biljnog podrijetla.

U cjelokupnoj realizaciji, nesebičnu pomoć pružili su im direktor Duhan d.d.  Krešimir Hrgović i rukovoditelj proizvodnje i obrade duhana Josip Zdeličan.

Poveli su nas na „putovanje“ od samih početaka; u daleku prošlost tradicije uzgoja duhana u našem kraju, kulture, koja je možda najrevolucionarnije utjecala na razvoj pojedinih ruralnih sredina (G. Miholjca, Josipova, Bakića….) „hraneći“ svoje stanovnike uprkos šturoj pjeskovitoj zemlji.  Tako je bilo nekada, a ostalo je i do današnjih dana. Zemlja je i dalje „štura“ – pjeskovita, ali su nove generacije proizvođača duhana prihvatile nove tehnologije. Navodnjavanje i najsuvremenija mehanizacija, umnogostručile su prinose, pojednostavili poslove i povećali broj kooperanata. Prema riječima direktora Krešimira Hrgovića otvaraju se nova tržišta, dovode novi kooperanti, povećavaju se otkupne cijene i povećavaju preradbeni kapaciteti.

Slike pogona govore više od 1000 riječi, a na tako iscrpan uvod bilo mi je jednostavno obraditi s učenicima tehnologiju uzgoja i prerade duhana, a i kolegici Venus, onaj dio vezan uz marketing i promidžbu duhanskih proizvoda.

Kažu da dvoje ljudi bolje vidi, troje još i bolje….uostalom, međusobnom suradnjom, šaljemo poruku našoj djeci….zajedno ste jači; surađujte, razmjenjujte informacije, razmjenjujte iskustva, razmjenjujte tehnologije i tehniku….mijenjajte sebe….i usput mijenjajte Svijet. Sigurni smo, vi to možete.

Alen Đurasek, prof.