Maturalna ekskurzija trećih razreda elektrotehničara, agroturističkih tehničara i poljoprivrednih tehničara općih
Autor: Jasna Asić, 31. 3. 2015.
15. lipnja 2014. godine, nedjelja, noć učenici tri razreda naše škole i njihovi razrednici uputili su se na matururalnu ekskurziju srednjoeuropski gradovi Beč-Telč-Prag-Dresden-Brno-Bratislava.
U jutarnjim satima u ponedjeljak, u jutro, dobro odmoreni, stižemo u nekadašnju prestolnicu Austro-ugarskog carstva, Beč. Već na samom ulasku u Beč oduševljenje nastaje jer se kroz cijeli grad mogu vidjeti mali urbani vrtovi, bilo na terasama stambenih građevina, bilo na trgovima (uzgoj u kontejnerima), bilo na zelenim površinama.
Oduševljava općenito zelenilo Beča. I evo nas opet u zelenilu Beča, dvorac Schonbrunn (dvorac je bio rezidencija habsburških vladara od 18. St do 1918. godine) sa svojim prekrasno uređenim vrtovima, šećemo se kroz francuski vrt, kroz engleski vrt, gledamo žive ograde oblikovane od brojnih biljnih vrsta, gledamo pergole, paviljon palmi i udišemo svu tu ljepotu. Palača s vrtom 1996. godine uvrštena je u UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi.
Napunjenih baterija krećemo u obilazak starog grada koji je 2001. godine na popisu UNESCO-vih mjesta svjetske baštine. Bogatstvo arhitekture ogleda se u baroknim dvorcima i parkovima, građevinama bečkog neoklasicizma, spomenicima... Obilazimo kraljevsku palaču Hofburg, gradsku vječnicu Rathaus, kraljevsko kazalište Burgtheatre, parlament, katedralu sv. Stjepana...
Pomalo umorni napuštamo Beč, te nas put vodi do malog češkog grada Telča koji se nalazi na rijeci Jihlavi u južnoj Moravskoj. Ulazimo u povjesno središte grada gdje se nalazi jedinsveni maleni gradski trg sa očuvanim kompleksom renesansnih i baroknih kuća s visokim zabatima i arkadama otvorenim prizemljem. 1992. godine i ovaj grad našao se na UNESCO-vom popisu mjesta svjetske baštine.
Sad već stvarno umorni krečemo prema Pragu. Stižemo u kasnim večernjim satima te pravimo panoramsku vožnju gradom da vidimo što ćemo u slijedećim danima posjetiti. Nakon večere umorni odlazimo na spavanje. Prag je glavni i najveći grad Češke. Leži na rijeci Vltavi ima 1,2 milijuna stanovnika. Budimo se u milijunskom gradu i krečemo u obilazak staroga grad koji se 1992. godine našao na UNESCO-vom popisu mjesta svjetske baštine. Obilazimo Hradčane (Guinnessova knjiga rekorda navodi ga kao najveći dvorac na svijetu), katedralu sv. Vida zaštitnika Praga, stari grad, astronomski sat, novi grad, Karlov most, Židovsku četvrt... U ostalim danima vozimo se Vltavom, obilazimo zlatnu ulicu, malu četvrt, najmanju ulicu, gledamo plešuću zgradu, a profesori ulaze i u podzemlje Praga , zabavljamo se ili u hotelu ili po pivnicama ili u discoteci.
18. lipnja evo nas u Dresdenu, zovu ga Firencom na Elbi, to je grad umjetnosti i kulture. To je najbombardiraniji grad tokom drugog svjetskog , no obnovljen je i danas pokazuje svoju veličinu. U obnovljenom djelu grada obišli smo Semperoper, prekrasnu protestantsku crkvu, katoličku katedralu, dresdenski dvorac iz 15. Stoljeća, mostove Dresdena, a posebno most Plavo čudo s kojim smo došli u dio grada gdje su vile s lijepo uređenim perivojima. Dresden je također zeleni grad. U Dresdenu su djelovali brojni umjetnici npr. Richard Wagner, Oskar Kokoschka, Richard Strauss...
U dva posljednja dana našeg putovanja posjetili smo dvorac Konopište, Brno i Bratislavu. Dvorac Konopište bio je posljednja rezidencija Franza Ferdinanda (vladara kojeg je u Sarajevu ubio Gavrilo Princip). Razgledom uživali smo promatrati lovačke trofeje, namještaj, porculan, kipove ovoga dvorca... Istog dana dolazimo do Brna, drugog grada po veličini u Češkoj. Grad je političko i kulturno središte Južne Moravske. Nas zanima jedino, a to je tvornica traktora „Zetor“. U ugodnom društvu našeg domaćina saznajemo kako se industrija traktora u Češkoj razvijala, od početka pa sve do danas. Danas se njihovi proizvodi nalaze na svim kontinentima i danas su to stvarno dobro opremljeni traktori digitalnim tehnologijama koji imaju i vrlo visoku cijenu.
U večernjim satima stižemo u Bratislavu, koju obilazimo slijedeći dan. Bratislava je glavni i najveći grad Slovačke, uvjek je bila kulturno središte Srednje Europe. Rijeka Dunav dijeli grad na industrijski dio i na gradski dio. Obilazeći gradski dio vidjeli smo dvorac, parlament,katedralu sv. Martina, crkvu sv. Klare , glavni trg, kipove „Čamila koji čami“, Napoleona...
Nakon lijepih sedam dana 21. lipnja 2014. vratili smo se kući s puno priča i uspomena.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.