preskoči na sadržaj

Srednja škola Marka Marulića Slatina

Izleti, ekskurzije, terenske nastave

Na ovim stranicama možete se prisjetiti naših nedavnih izleta, ekskurzija i terenskih nastava. Nadamo se kako će vam se ovaj kutak naše web stranica svidjeti. Uživajte!


Izvješća s naših stručnih ekskurzija

POSJET SIGETU

Autor: Josipa Blašković, Antea Rap, 28. 10. 2017.

Nakon školskog projekta „450 godina bitke kod Sigeta“ učenici 3.b i 3.a razreda su 20. listopada 2017., u pratnji školskog knjižničara Damira Balkovića, profesorice povijesti Mirjane Drenski, profesora umjetnosti Roberta Nikčevskog te profesorice hrvatskoga jezika Željke Orban, posjetili Szigetvar.

Mađarski gradić, dugogodišnji grad partner Slatine, vjerojatno najpoznatiji po svojoj burnoj povijesti.  Terenska nastava bila je organizirana u skladu s provedenim projektom. Sve ono o čemu su učenici čitali u knjigama, raznim povijesnim izvorima i, na posljetku, o čemu su prezentirali na dan škole, sada su imali priliku vidjeti.

Pošto je to ipak terenska nastava, započela je u 8 sati, kada smo se s prostora škole autobusom zaputili do odredišta. Po dolasku zaputili smo se prema Tvrđavi Zrinski. Razgledali smo interaktivni muzej u kojem smo imali priliku isprobati koliko su teške topovske kugle, a i kako je to biti vojnik koji ima čast nositi verižnu košulju. Vidjeli smo kako su se tada ljudi odijevali, kakve su predmete izrađivali i kojim su se oružjem koristili. Zakoračili smo i u Sulejmanovu džamiju koja stoji uz muzej. Sve to, naravno, u pratnji vodiča.

Na izlasku nas je dočekalo iznenađenje - jedan veličanstveni pucanj u daljinu iz puške. Nakon mini spektakla obučenog u baš onakvu odjeću koju smo vidjeli na lutkama u muzeju, slijedio je razgled vanjskih zidina utvrde i prekrasnog pogleda koji se pruža s vrha. Sama utvrda ima oblik nepravilnog četverokuta sa četiri kule.

Uslijedio je obilazak  glavnog trga. Sa sjeverne strane trga stoji prvi spomenik u Sigetu, a i u Mađarskoj, posvećen   N. Š. Zrinskom. Kip lava podignut 1878. koji gazi turski barjak s polumjesecom. Lav je poprilično čest motiv jer se nalazi i na grbu grada. Nasuprot spomeniku uzdigla se crkva sv. Roka. To je nekadašnja džamija sagrađena 1580. koja je kasnije preuređena u rimokatoličku crkvu barokna stila. Nakon obnove, očuvali su ostatke originalnih zidova, ali ipak najveličanstvenija je kupola ukrašena freskom slikara Josepha Dorffmeistera.    

Dvije minute hoda niz ulicu, i stigosmo do turske kuće. Nekadašnja škola danas je izložba. Na dvije etaže prikazuju nekadašnji svakodnevni život. Na donjoj izloženo je veličanstveno ukrašeno posuđe te drugi razni predmeti. Na gornjoj se nalaze nevjerojatno realistične lutke, koje kao da su zaleđene u trenutku ispijanja kave unutar raskošnog turskog doma. I samo čekaš kada će se pomaknuti.

Za kraj razgleda grada,  posjetili smo jednu arhitektonski vrlo zanimljivu i jedinstvenu građevinu koja služi kao dvorana za razna kulturne manifestacije i događanja. Unutar dvorane svu pažnju zaokuplja neobičan svod s kupolom. A na samom ulazu, ispred dvorane, ponosno stoji kip Nikole Šubića Zrinskog.

Nakon svog ovog razgledavanje došlo je vrijeme za zaslužen odmor i ručak. Naš mali izlet bližio se kraju, no još je ostalo vidjeti najpoznatiju atrakciju. Biste Nikole Šubića i Sulejmana. One se nalaze u parku tursko-mađarskog prijateljstva. Park je otvoren 1994. povodom 500. godišnjice rođenja Sulejmana 1. Veličanstvenog. Kompletan materijal korišten za izgradnju parka (pločice i mramor) dovezen je iz Turske.  1997. godine podignut je i spomenik u čast Nikoli Šubiću Zrinskom. Danas dvije biste, dva velikana, stoje jedno pokraj drugog gledajući na mjesto okršaja.

 

Puni dojmova i novih spoznaja zaputili smo se kući i stigli u ranim poslijepodnevnim satima.




Popis udžbenika

Raspored zvona


 

 

eTwinning

Pano tjedna


Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.

Instagram
Školska zadruga "SLATINA"
Škola na društvenim mrežama



Školska zadruga

Pronađite nas i na:


Š K O L S K I V R T


CMS za škole logo
Srednja škola Marka Marulića Slatina / Trg Ruđera Boškovića 16, HR-33520 Slatina / ss-mmarulica-slatina.skole.hr / ss.marka.marulica@vt.t-com.hr
preskoči na navigaciju