Pečuh – prijestolnica Hrvata u Mađarskoj
Autor: Matija Gosler, 8. 5. 2019.
Prvi razredi opće gimnazije u sklopu eksperimentalnog programa „Škola za život“ te kurikula geografije, povijesti i engleskog jezika posjetili su 30. travnja 2019. godine Pečuh – prijestolnicu Hrvata u Mađarskoj.
Središnji događaj aktivnosti učenika bio je obilazak špilje Barlange u naselju Abaliget na obroncima Mencek gorja sjeverno od Pečuha. Špilja se nalazi u sklopu Muzeja šišmiša koji i danas obitvaju u špilji. Uz špiljske ukrase učenici su prošli 650 m prostora uređenog za turistički obilazak od ukupno 1 700 metara dužine špilje.
U Pečuhu posjet Muzeju Zsolney usmjerio je pažnju učenicima prema povijesnom nasljeđu obitelji Zsolney prema gradu. Tvornica keramike visokog sjaja i danas predstavlja gospodarsku snagu Pečuha. Dio nekadašnjih tvornica pretvoren je u stambene objekte, rekreacijske sadržaje dok se proizvodnja premjestila izvan grada. Fontane, kipovi i krovovi kuća nalaze se posvuda u gradu predstavljajući kermaiku obitelji Zsolney u najboljem sjaju.
Ipak, najveći izazov za učenike bio je vidikovac na jenom od četiri tornja katoličke katedrale u Pečuhu. Unatoč vjetru pogled s vrha tornja ostavlja dojam.
Voditelji terenske nastave bili su Matija Gosler, prof. geografije i povijesti, Sanja Špoljarić, profesorica engleskog i poljskog jezika i književnosti te Mirjana Drenski, diplomirani povjesničar.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.