Terenska nastava u Državnom hidrometeorološkom zavodu i Muzeju suvremene umjetnosti
Autor: Zorislav Jelenčić, Dario Kovač, 10. 12. 2019.
U petak 15. studenog 2019. godine učenici trećih razreda gimnazije i trećeg razreda ekonomije posjetili su Zagreb gdje su imali terensku nastavu iz Likovne umjetnosti, Geografije i fakultativnog predmeta Geografija rizika i klimatske promjene.
Prvo smo posjetili Državni hidrometeorološki zavod i njihovu stanicu u Maksimirskoj ulici gdje su učenici kroz vrlo detaljno predavanje i demonstracije zaposlenika stekli uvid u mjerenje klimatskih elemenata i načine prognoziranja vremena. Pošto je bilo vrlo hladno, učenici su se i osobno uvjerili da ovaj posao od zaposlenika traži rad po svim vremenskim prilikama i ne trpi kašnjenja. Predavači su nam vrlo detaljno objasnili povijesni razvoj svih mjernih instrumenata, njihovih kombiniranja u svrhu što detaljnijeg prognoziranja vremena, shvaćanja geneze vremenskih ekstrema da bi ih u budućnosti što bolje preduhitrili i smanjili štetu.
Nakon toga su učenici gimnazije posjetili Muzej suvremene umjetnosti i izložbu Obećavam ti čudo Davora Vrankića. Osječki umjetnik s pariškom adresom stvara čudesna djela koristeći samo grafitnu olovku 2B. Radi crteže velikih dimenzija koje slaže u poliptihe. Crteži različitih proporcija i
značenja dodatno pobuđuju maštu promatrača. Učenici su bili oduševljeni vještinom i neobuzdanom fantazijom umjetnika. Učenici usmjerenja ekonomist nastavili su do Velesajma i posjetili Interliber, gdje su im se, nakon muzeja, pridružili i gimnazijalci.
Putovanje su organizirali i proveli razrednici Željka Balković, Mirta Drokan i Zorislav Jelenčić, te predmetni nastavnici Robert Nikčevski i Dario Kovač.
Ostale fotografije pogledajte u albumu Terenska nastava u Državnom hidrometeorološkom zavodu i Muzeju suvremene umjetnosti.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.