Izleti, ekskurzije, terenske nastave

Na ovim stranicama možete se prisjetiti naših nedavnih izleta, ekskurzija i terenskih nastava. Nadamo se kako će vam se ovaj kutak naše web stranica svidjeti. Uživajte!

Izvješća s naših stručnih ekskurzija

Posjetili smo međunarodni sajam cvijeća

Autor: Jasna Asić, Željka Venus, 14. 3. 2012.

Dana 10. ožujka 2012. učenici naše škole posjetili su 33. međunarodni sajam cvijeća Ortogiardino u Pordenonu u Italiji. Na toj stručnoj ekskurziji bili su učenici od prvog do četvrtog razreda za zanimanja poljoprivredni tehničar opći i agroturistički tehničar te njihovi nastavnici.
Ovim putovanjem kroz dio sjeverne Italije učenici su imali priliku vidjeti rodne nasade vinove loze oblikovane kao kordonaci koji se u nas ne koriste ili nisu česti, a upoznali su se i s rodnim nasadima breskve oblikovanim kao vaze.

Sajam cvijeća organiziran je kao priredba u zatvorenom prostoru pa su sve instalacije koje smo vidjeli bile priređene za tu priliku. Sajam je organiziran kao spoj umjetnosti dekoriranja cvijećem, slikanja detalja iz prirode, modeliranja posuda (amfora, ćupova, tanjura, zdjelica…) i drugih predmeta, kreiranja odjeće, dizajniranja vrtnog namještaja, kreiranja otvorenih prostora s vodenim površinama, dizajniranja nakita, a sve te oblike možemo koristiti u svakodnevnom životu. Imali smo prilike upoznati brojne egzotične biljne vrste, vidjeli smo dobru ponudu sadnica stolnoga grožđa i grmolikog voća.

Na kraju, u malom dijelu sajma Talijani su predstavili svoje specifične prehrambene proizvode: sireve sa Sardinije, Sicilije, pršute, kolače od mendule (bajama), stolne masline, ulja od masline, grickalice od kruha, vina..., a sve su to začinili velikom jednostavnošću i ljubaznošću.

Izašli smo sa sajma opijeni bojama i idejama koje ćemo upotrijebiti u oplemenjivanju vlastitih životnih prostora.