preskoči na sadržaj

Srednja škola Marka Marulića Slatina

Izleti, ekskurzije, terenske nastave

Na ovim stranicama možete se prisjetiti naših nedavnih izleta, ekskurzija i terenskih nastava. Nadamo se kako će vam se ovaj kutak naše web stranica svidjeti. Uživajte!


Izvješća s naših stručnih ekskurzija

Posjet Hrvatskom saboru, Muzeju suvremene umjetnosti i sajmu Interliber u Zagrebu

Autor: Zorislav Jelenčić, 20. 11. 2013.

U utorak, 12. studenoga 2013. godine, učenici četvrtih razreda opće gimnazije naše škole u sklopu terenske nastave posjetili su Hrvatski sabor, Muzej suvremene umjetnosti i sajam Interliber u Zagrebu.
Voditelji terenske nastave bili su Matija Gosler, profesor geografije i povijesti, Robert Nikčevski, profesor filozofije i povijesti umjetnosti te Zorislav Jelenčić, profesor politike i gospodarstva.

 

Ostale fotografije pogledajte u albumu Stručna ekskurzija učenika četvrtih razreda opće gimnazije Srednje škole Marka Marulića Slatina

 

O tome jesu li se ispunila njihova očekivanja u vezi s posjetom Saboru učenici su napisali svoje osvrte.


Andrea R.

Uistinu razočaravajuće

Iako nisam imala neka prevelika očekivanja, bilo je uistinu razočaravajuće. Kao učenici četvrtog razreda gimnazije, koji ove školske godine imamo predmet politika i gospodarstvo, na nastavi smo već mnogo toga saznali o svemu što ćemo i uživo doživjeti. Mogu reći da je sve bilo mnogo uzbudljivije na satu, nego na mjestu događaja. Opširnije
Obilazak smo započeli u glavnoj dvorani, gdje se inače održavaju sjednice, ali smo uranili jedan dan i propustili zasjedanje. Ondje nam je gospođa službeni vodič ispričala sve što bismo trebali znati i nastavili smo s obilaskom. Obišli smo sve važnije prostorije i na kraju došli u dvoranu gdje smo se trebali susresti s nekoliko zastupnika i postavljati im pitanja.
Razočaravajuće je bilo kad su u dvoranu ušla tek dva zastupnika. Bili su to Nedžad Hodžić, predstavnik manjina, i gospodin Tomislav Žagar, predstavnik SDP-a. Na većinu pitanja koja smo im postavili odgovori su bili razvučeni do te mjere da se više nitko nije sjećao prvotnog pitanja i, iako nas je profesor bio upozorio da bi se to moglo dogoditi, stvarno su pretjerali. Na važna pitanja o nezaposlenosti, zakinutosti ovog kraja i problemima s financiranjem grada i općenito naše škole, odgovori su bili usmjereni na to da se trebamo okrenuti budućnosti i iskorištavati potencijale koje Hrvatska pruža, te tako opet nismo dobili prave odgovore.
Zastupnicima u Saboru htjela bih poručiti da se malo više koncentriraju na bitne stvari i da počnu sa stvaranjem neke nove strategije, kojom bi se približili građanima kako sljedeće generacije naše škole i svih ostalih škola ne bi ostale razočarane kao mi.



Goran K.

Mogli su nas počastiti ručkom

Bila je to organizirana nastava namijenjena isključivo posjetu Hrvatskom saboru, i to o trošku UČENIKA. Tamo smo se zaputili da prisustvujemo sjednici, a i da razgovaramo i dobijemo odgovore na neka pitanja od saborskih zastupnika iz IV. izborne jedinice. Pri dolasku u Sabor doživjeli smo razočaranje – obavijestili su nas da je sjednica odgođena. Opširnije
Uputili smo se u razgledanje Sabora i nakon toga se smjestili u dvoranu gdje su nas trebali dočekati svi zastupnici IV. izborne jedinice. Naravno, bila su samo dva zastupnika, i to iz iste koalicije. Teško je bilo očekivati da će nam dati odgovore u kojima ne brane svoju vlast. Na svako pitanje koje smo im postavili oni su odgovorili sve samo ne ono što smo ih pitali. Nakon završene debate s njima, mogli su nas svi ti zastupnici počastiti ručkom u saborskoj kantini, znamo da imaju velike plaće, a hrana je u kantini jeftina – kao ispriku i to bismo prihvatili. Ovako su nas na brzinu otpremili, i to se zove da smo bili u Saboru. Komentar: Posjet Saboru nije bio jedini cilj ekskurzije.



Antonija P.

Tko zna, možda netko i od nas završi u Saboru

Prije dvije godine posjetili smo Hrvatski sabor. Razgledali smo, prisustvovali sjednici i u maloj dvorani su nas dočekali neki političari koji su se odazvali pozivu i odvojili svoje vrijeme za nas. Sjećam se članova HDSSB-a odjevenih u slavonske nošnje (urezali su mi se u pamćenje) i Mirele Holly (dok još nije bila toliko poznata hrvatskoj javnosti). Političari su spremno dočekali naša pitanja i još se spremnije izvlačili kako ne bi odgovorili na pitanje, već nam skrenuli pozornost nekom digresijom. Svidio mi se taj posjet, ali nikad nisam očekivala da ću ga ikad uspoređivati s nekim događajem, ali eto. Čuda se očito događaju (čak pišem i izvješće). Opširnije
Moram priznati da me ovogodišnji posjet Hrvatskom saboru pomalo razočarao. Nakon što smo se najavili, pozvali političare, dođemo u Sabor i otkrijemo da nema zasjedanja. Mislim da su nam mogli javiti jer ipak ne dolazimo u Hrvatski sabor radi zgrade koja tamo stoji, već kako bismo upoznali političare i barem pokušali razgovarati s njima i možda im skrenuti pozornost na neke probleme. Također, putovali smo tri sata do Zagreba jer ne možemo posjetiti Hrvatski sabor kad god poželimo. Iako je bio dan kada su se sastajali klubovi zastupnika, samo su se dvojica političara udostojala odazvati našem pozivu. Mislim da to nije bilo u redu od njih jer, ako smo se mi morali pripremati za posjet Saboru i naučiti ponešto o njemu kako ne bismo postavljali glupa pitanja, onda se moglo barem četvero političara odazvati našem pozivu. Ali opet, ne možemo se toliko žaliti, jer nekima se ne odazove niti jedan političar. Mislim da je to razočaravajuće jer smatram da bi političari trebali pokušati razviti dijalog s nama mladima jer – ipak se kaže da na nama svijet ostaje. Mi bismo ih mogli upozoriti na određene probleme u područjima koja su često bliža nama nego njima. Neki problemi u školstvu se možda mogu riješiti ako se razvije dijalog mladih i političara, samo kad bi se poslušalo ono što mi imamo reći. Mislim da je posjet Saboru savršena prilika za to i mislim da je to ono što bi demokracija trebala biti. Ali mi nismo ni na jedno naše pitanje dobili konkretan odgovor. Čini mi se da većinu političara krasi ta vještina izbjegavanja odgovora na pitanje. Digresijama skrenu pozornost, a sada smo se i sami uvjerili u to.
Nadam se da će se nekoj idućoj generaciji odazvati veći broj političara, jer to je ipak nešto što će im ostati u sjećanju. Tko zna, možda netko i od nas završi u Saboru.



Mario T.

Političari su predvidljivi

Već odavno znamo pogled u unutrašnjost Hrvatskog sabora i njegovu važnost za Republiku Hrvatsku. Nedavno smo posjetili te prostorije, a dočekali su nas zastupnici Tomislav Žagar iz naše županije i njegov kolega Nedžad Hodžić. Obećano nam je da ćemo moći uživo vidjeti kako saborski zastupnici obavljaju svoje dužnosti, ali nismo imali tu sreću, kao i uvijek kada smo posjećivali Sabor. Nakon obilaska prostorija i objašnjenja tko gdje i zašto sjedi, uputili smo se u prostoriju u kojoj smo dodatno upoznali već spomenute predstavnike. Opširnije
Postavljali smo im pitanja, no konkretne odgovore nismo dobili, već samo odgovore u smislu pravih političkih odgovora. Moglo bi se reći da su političari predvidljivi, jer toliko toga slušamo po medijima da se pomalo čini kako jedni druge ponavljaju. Bilo kako bilo, posjet Hrvatskom saboru nije na mene ostavio nekakve pozitivne ili negativne dojmove, već podijeljene misli. Mislim kako bi nam bilo bolje da smo svjedočili sjednici Hrvatskoga sabora, što podrazumijeva političarske dosjetke, komentare, možda i koje došaptavanje između zastupnika.



Žaklina K.

Budimo zadovoljni onim što imamo

Ulaskom u dvoranu gdje se održavao razgovor, pristupila su samo dva zastupnika, iz naše županije Tomislav Žagar, koji je član SDP-a, te drugi zastupnik za manjine kojemu nisam zapamtila ime. Isprva je cijela dvorana šutjela, no kasnije su se učenici sve više opustili i slobodno pitali što ih zanima. Kad smo ih upitali zašto je naša škola toliko zapostavljena, tj. naš čitav grad, oni su samo bezosjećajno odgovorili da nam je tako kako je. U kasnijem razgovoru čak su izjavili da budemo zadovoljni s onim što imamo i da se stavimo u poziciju onih ljudi u Africi koji nemaju ništa. Opširnije
Njihovi odgovori uopće nisu bili ohrabrujući, a kada mladi, sposobni i obrazovani stanovnici odlaze u inozemstvo radi zapošljavanja, jer upravo zbog njihova djelovanja uvjereni su da ih ne čeka sigurna i lijepa budućnost. Mnogi političari se čude, jer oni su ti koji su "ulagali" u njih. Skoro sva daljnja pitanja ticala su se našega grada i velike nezaposlenosti u njemu te nenapredovanja poljoprivrede.
U razgovoru s prijateljima iz razreda utvrdila sam kako nitko nije zadovoljan odgovorima zastupnika, pa ni ja, jer niti na jedno pitanje koje im je upućeno nisu odgovorili konkretno, već su svojim odgovorima odlazili na posve drugu temu. No, nisu li upravo zbog toga političari?!



Hrvoje Z.

Izbjegavaju odgovore poput lisice, a svu krivicu prebacuju na druge

Političari ne govore ono što trebaš čuti, nego ono što oni žele da čuješ. Na postavljena pitanja izbjegavaju odgovore poput lisice, a svu krivicu prebacuju na druge, na one kojih nije ni bilo. I ta je činjenica pokazala jednu stranu politike - onu koja pokazuje koliko se zapravo brinu o nama, o onima koji mogu dati glas i birati ih. Opširnije
Na razgovoru su se pojavila samo dva zastupnika, čiji odgovori nisu bili konkretni, pa čak nisu bili ni odgovori. Imao sam osjećaj da na svako smisleno pitanje koje sam htio postaviti neće biti odgovoreno, ili bi odgovor bio pitajte druge zašto je tako. Nije sve u politici loše, nije svaka odluka loša, štoviše, većina ih je korisna, samo pitanje je zašto ima i toliko lošega. Politika je korisna ako je dobro provedena, ako obavlja ono za što je stvorena i za onoga za koga je stvorena.



Ines I.

Za mene je posjet Hrvatskom saboru bio poučan i koristan

Da bismo ušli u Sabor bilo je potrebno prijeći kroz senzor metala radi mjera sigurnosti. U Saboru je sve službeno. Na samom ulazu dočekala nas je voditeljica koja nas je provela kroz Sabor i objasnila svrhu svakog pojedinog dijela. Na prvom katu zgrade odvela nas je u Veliku vijećnicu, u kojoj se, nažalost, toga dana nije održavala sjednica. Bilo je zanimljivo uživo vidjeti stvari koje smo do sada mogli vidjeti samo na televiziji. Opširnije
Nakon toga pogledali smo dvoranu Ante Starčevića, u kojoj se nalaze portreti svih predsjednika Hrvatskoga sabora u posljednjih šest mandata, kao i slika koja dominira dvoranom i prikazuje trenutak proglašenja hrvatskog Ustava, 22. prosinca 1990. godine. Zatim smo posjetili dvoranu Josipa Šokčevića, u kojoj smo imali susret sa zastupnicima. Za početak su se predstavili, što je potrajalo prilično dugo, a nakon toga su slijedila naša pitanja. Govorili su o problematici naše države, a uslijedila su i neka od pitanja u vezi naše škole, koja nema novca za sve nama potrebno. Nismo imali mnogo vremena te se naš posjet bližio kraju. Zahvalili smo se zastupnicima i napustili Sabor. Za mene je posjet Hrvatskom saboru bio poučan i koristan. Nadam se da ću imati priliku posjetiti ga opet.



Antonio P.

Posao iz snova

Prije posjeta Saboru moj je dojam bio da se u Sabor može doći samo ako imaš neku vezu ili ako imaš ekonomsku moć. Ne u potpunosti, ali moje mišljenje su promijenila dva saborska zastupnika koja su nas dočekala. Jedan od njih bio je Tomislav Žagar, čovjek koji dolazi iz malog sela, Nove Bukovice. Drugi je bio saborski zastupnik nacionalnih manjina Nedžad Hodžić, čovjek koji je pobjegao od rata iz Bosne i Hercegovine u Hrvatsku. Opširnije
Iako «izbjeglica», uspio je doći do visoke pozicije u Hrvatskom saboru. Moje školske kolegice, kolege i ja postavljali smo im pitanja. Oni su, naravno, kao što se i očekivalo i kao što smo navikli, diplomatskim odgovorima skrivali prave odgovore na postavljena pitanja. Vidjevši kako naši «dragi» političari uživaju u lijepo uređenom saborskom domu, shvatio sam da bih i ja jednog dana volio biti poput njih. Dobiti stan, službeno vozilo i svaki mjesec dobivati plaću od 30-ak tisuća kuna za posao koji obavljaju – to je vjerojatno posao iz snova.



Ivona Đ.

Posebno mi se svidio tobogan

Posjet Saboru bio bi zanimljiviji da je bilo nazočno više zastupnika. Nisam baš oduševljena, kao ni većina učenika, jer nismo dobili direktne odgovore na pitanja koja su im bila upućena. Naime, prisutna su bila samo dva zastupnika, koji su bili objektivni i previše su skretali s teme. Nakon toga imali smo slobodno vrijeme za okrjepu, a zatim posjet muzeju. Opširnije
Muzej je ostavio na mene dobar dojam, iako nisam potpuno slušala sve opise pojedinih slika, modela i konstrukcija. Posebno mi se svidio tobogan kojim smo se spuštali. I za kraj smo mogli birati kako ćemo iskoristiti slobodno vrijeme, od trgovačkog centra Avenue Mall do Interlibera, ali nisu bila dovoljna dva sata. Ipak, bilo nam je to lijepo iskustvo i zabavili smo se.



Kupres A.

Ovaj posjet je samo potvrdio moje mišljenje

Sam Markov trg i prostorije Hrvatskog sabora nisu me se osobito dojmile. Gledajući svakodnevno vijesti, stekao sam dojam da je sama sabornica jedna velika prostorija, ali kad sam je vidio uživo, nisam bio baš impresioniran. Sve je izgledalo nekako previše obično. Tog utorka Sabor nije zasjedao, stoga nismo sreli političare i predstavnike pojedinih stranaka. Plan je bio da se susretnemo sa zastupnicima iz naše izborne jedinice, no uslijedilo je razočaranje. Opširnije
Dočekao nas je samo jedan zastupnik iz našeg kraja, Tomislav Žagar (SDP), a pridružio mu se predstavnik nacionalnih manjina. Ispitivali smo ih o tekućim pitanjima u državi (pitanje dvojezičnih natpisa) i o pitanjima vezanim uz naš grad i županiju. Nakon tog razgovora došao sam do zaključka – na sva postavljena pitanja nismo dobili niti jedan jasan odgovor. Stekao sam dojam da su stalno zaobilazili temu o kojoj se pričalo – odgovarali su na sve, samo ne jasno na postavljeno pitanje. Izgleda da je to slučaj sa svim političarima. Zbog trenutačnog stanja u državi, moje mišljenje o političarima je ionako malo iskrivljeno, a ovaj posjet je to samo potvrdio.



Nicol D.

Velik broj ljudi smatra da su političari "guzičari"

Naše putovanje je započelo u sedam ujutro 12. studenoga 2013., što je za većinu bilo prerano, no za čast upoznavanja saborskih predstavnika to bi se trebalo isplatiti. Po dolasku u Sabor očekivali smo vidjeti zasjedanje zastupnika, očekivali smo vidjeti ih kako opovrgavaju opće mišljenje da ne rade ništa po cijele dane, a dobivaju, po mnogima, preveliku plaću. Na naše iznenađenje nismo vidjeli zasjedanje Sabora jer izgleda da baš toga dana zasjedanja nije bilo. Nakon posjeta sabornice obećan nam je razgovor sa zastupnicima, no pojavila su se samo dvojica. Opširnije
Svejedno smo bili optimistični i mnogi su pokušali od njih dobiti odgovore na svoja pitanja. Pitanja su postavljena, ali odgovori nisu došli. Svi odgovori bi se mogli svesti na nekoliko rečenica koje bi glasile otprilike ovako: ''Nemojmo se brinuti oko prošlosti, već se okrenimo prema budućnosti; spas ove države leži na vama, na vašoj generaciji'', dok su ostale odgovore, koje nisu mogli svesti na navedene rečenice, politizirali iako su tvrdili da upravo to neće raditi. Koristili su svoju nacionalnu pripadnost kako bi nas uvjerili da im možemo vjerovati i da oni neće pokušati "trčati u krug" oko pitanja, već da će nam izravno odgovoriti, što nisu učinili.
Velik broj ljudi smatra da su hrvatski političari "guzičari koji ničim nisu zaslužili da tako dobro žive četiri godine, i k tome ne rade dobro svoj posao" . Nažalost, ovotjedni posjet Saboru me nije uvjerio da je takvo mišljenje neopravdano.



Denis S.

Netko je rođen pod sretnom zvijezdom

Terenska nastava u gradu Zagrebu ostavila je veliki dojam na mene i moje razredne kolege. Jedna važna stvar u tome je što smo kao razred išli na zasjedanje Hrvatskog sabora ali je ono bilo odgođeno, što je bilo potpuno razočaravajuće i nemoralno od naših zastupnika. Očekivali smo neku zanimljivu debatu, ali na kraju smo dobili potpuno očekivani razgovor uz stalne digresije. Opširnije
Od stotinjak zastupnika jedino su nam došla dvojica, jedan je zastupao stranku demokratskih prava, a drugi manjine u Hrvatskoj. Bili smo totalno razočarani i poniženi. Postavljali smo pitanja kao što su: "Gdje su novci od Europskih fondova, zašto u našoj školi nema papira, a u Zagrebu se razbacuju?", ali oni su samo skretali s teme na temu, a krajnji je odgovor bio: „Netko je rođen pod sretnom zvijezdom“. U ovom slučaju jedna rečenica govori tisuću riječi. Svi su utihnuli i međusobno se gledali, pojedinci su se nasmijali i nastavili nešto šaptati.
Očekivanja su nam bila prevelika, a na kraju nismo dobili ništa. Uzalud prijeđenih dvjestotinjak kilometara samo da čujemo nešto što bismo čuli i na televiziji. Kada sam izlazio iz Sabora slatko sam se nasmijao, jer sam se prisjetio što nam je profesor rekao za njihove imunitete i da ih je moguće kazneno goniti samo da ih zateknu u trenutku izvršenja kaznenog djela.



Mateja B.

Očekivala sam malo „žešću“ atmosferu

Naš je obilazak započeo u glavnoj dvorani, sabornici, gdje se održavaju razna zasjedanja. Pomalo čudno, ali dočekala nas je prazna dvorana jer baš taj dan nije bilo zasjedanja. Službena voditeljica nas je upoznala sa svim pojedinostima o održavanju sjednica, zatim nas je provela kroz još neke važnije prostorije za naše saborske zastupnike. U jednoj dvorani dočekala su nas dva zastupnika – Nedžad Hodžić, predstavnik manjina, i Tomislav Žagar, predstavnik SDP-a. Opširnije
Njima smo mogli postaviti razna pitanja koja su nas zanimala. Očekivala sam malo „žešću“ atmosferu, ali ostala sam razočarana jer na sva pitanja koja su im bila postavljana, od nezaposlenosti, financiranja našega grada, naše škole, našeg zavičaja, koji je toliko nahvaljen, nismo dobili niti jedan potpun odgovor, jer bilo je izmotavanja, digresija, ili se doslovno sve svodilo na to da se trebamo okrenuti budućnosti i vjerovati u bolje sutra, jer mi smo ta generacija koja će poboljšati Hrvatsku. Profesor se zaista potrudio kako bi nam dočarao stvarnu sliku događaja u Hrvatskom saboru, iako smo je mi možda drukčije shvatili, a zastupnicima u Saboru mi nismo ništa doprinijeli - oni će ostati pri svojem mišljenju i stavu koji su imali i prije našeg dolaska. No, preporučila bih im da pokušaju s novim strategijama koje bi ih, vjerujem, približile građanima.



Helena Š.

Neprestano rade i daju sve od sebe, ali mi to ne vidimo

Posjet Saboru svidio mi se jer sam imala priliku vidjeti prostore gdje rade naši političari, i jednoga od njih i upoznati (pošto drugoga poznajem od ranije). Ono što me iznenadilo bila je veličina sabornice – očekivala sam da je veća. S druge strane, razočaralo me to što su samo dva političara došla razgovarati s nama, a poziv je navodno bio upućen svima iz naše izborne jedinice. Razgovor s njima bio je najzanimljiviji dio toga posjeta, ali su me i ovdje razočarali. Opširnije
Smatram da većina njih ili nema svoje mišljenje pa samo klima glavom, ili ima mišljenje, ali ga ne brane i ne izriču, već govore ono što „moraju“ kako bi u očima nekih drugih ljudi ispali ono što nisu.
Na naša su pitanja davali odgovore u kojima su većinom zapravo samo okrznuli ono o čemu su trebali govoriti, a onda su pričali o drugim stvarima manje ili više vezanima za to. Isto tako, oni se „slažu“ s nama da postoje mnogi problemi vezani za školstvo i ulaganja u našu županiju, ali nisu ničime pokazali da iste pokušavaju riješiti, iako tvrde da neprestano rade i daju sve od sebe, ali mi to ne vidimo. Možda je stvarno tako, ne znam.



Ana P.

Jesmo li birali krive ljude, ili nam stvarno nema spasa?

Izvana zgrada Hrvatskog sabora nije mi se činila nečim posebnim, no izgled prostorija iznutra me oduševio. Veliki drveni stolovi, ogromne slike, visoki stropovi s kojih vise kristalni lusteri na mene su ostavili dojam kao da sam u nekakvoj palači. Nakon razgledavanja došlo je vrijeme za razgovor sa zastupnicima. Na naše razočaranje pojavila su se samo dvojica. Opširnije
Postavljali smo im različita pitanja: od stanja u našoj školi preko ćirilice u Vukovaru do gospodarskih problema naše županije. Očekivala sam da će nam iznijeti neke planove, programe koje planiraju provesti, ali oni su nam otvoreno rekli da planova za nasu županiju nema, da nemamo političku moć zbog malog broja stanovnika te da je prometna izoliranost jedan od glavnih razloga loše situacije u županiji. Na kraju su dodali da vjeruju da smo mi ta generacija koja će spasiti ovu zemlju. Zapitala sam se nisu li oni ti koji su izabrani da vode ovu zemlju, na kraju krajeva za to primaju poveliku plaću. Zapitala sam se jesmo li birali krive ljude, ili nam stvarno nema spasa. Nakon Sabora posjetili smo Muzej suvremene umjetnosti i Interliber. Nakon toga smo se umorni vratili kući obogaćeni još jednim zanimljivim i poučnim iskustvom.



Lidija M.

Pomogli su mi u izboru potencijalnog zanimanja

Posjet Hrvatskom saboru ispunio je moja skromna (ne)očekivanja. Raskošno uređen prostor, visoki stupanj osiguranja i veliki broj zastupnika, od kojih gotovo nikoga nismo ni vidjeli. Zastupnici Hodžić i Žagar su izuzeci, ali i tipičan primjer današnjih političara. Iako su za to dobro plaćeni, pohvalno je što su se uopće pojavili. Opširnije
Odgovori na naša pitanja bili su sve samo ne odgovori, ali bar su se trudili ostaviti pozitivan dojam. Ipak, nije realno očekivati da su oni sposobni drastično (ili uopće) mijenjati tešku situaciju u kojoj se nalazi naša država, ponajmanje svojim odgovorima na naša, dosad već mnogo puta postavljena pitanja. U svakom slučaju, mogu reći da su meni osobno pomogli u izboru potencijalnog zanimanja, jer tko ne bi volio tako „mnogo” raditi, još više pričati, i za to biti najviše plaćen.



Ena P.

Očekivala sam da ću vidjeti neke od „poznatih faca“

Ovo je bio moj prvi posjet Saboru. Ugledavši zgradu Hrvatskoga sabora na Markovu trgu, osjetila sam uzbuđenje. Ušavši u nju, morali smo proći brojne kontrole te smo se zatim uputili s voditeljicom prema glavnoj dvorani. Razočarala sam se kad sam saznala da toga dana nema sjednice, premda su nam rekli da će biti. Očekivala sam da ću vidjeti neke od „poznatih faca“ kao što su npr. Milanović ili Šeks, no, nažalost, nisam. Opširnije
Zatim nas je odvela u dvoranu gdje su nas dočekali zastupnici naše regije, a tamo su bila samo dvojica. Uputili smo im brojna pitanjima, kao što su: “Što je s današnjim stanjem u državi? Zašto to ne pokušaju popraviti pa da se zaposli veliki broj ljudi?“, ili “Zašto mi nemamo ista prava kao ostali gimnazijalci u ostalim županijama ili npr. kao oni u Zagrebu, ako ćemo svi jednoga dana postati visokoobrazovani ljudi?“. Zastupnik nam je odgovorio da sve ovisi u kojoj županiji živimo, je li ona zastupljenija ili ne. To me razočaralo, kao i odgovor: “Netko je rođen pod sretnom zvijezdom, a netko nije. Pomirite se s tim, tak' vam je kak' je i tako će i biti.“ Mislim da nije u redu što se zapostavljaju određene županije samo zato što u njima živi manji broj stanovnika nego u Zagrebu, kao što i mi učenici nemamo ista prava kao oni u Zagrebu. To je već pitanje morala, jer kao da hoće reći da mi iz manjih sredina ne vrijedimo ništa prema onima koji žive u metropoli. Ja znam veliki broj mladih koji bi željeli studirati, ali im nitko ne može pružiti priliku da ostvari taj svoj san. Naposljetku, na toliko pitanja za koje smo se pripremali i koje smo postavili, nismo dobili korektan odgovor. Brojnim digresijama pokušavali su skrenuti s teme, a to im je i uspjelo. Nadam se da će biti drukčija situacija kada sljedeći put dođemo u Sabor, ako dođemo.


Izvor: fotografije:Zorislav Jelenčić, Matija Gosler


Kontaktirajte školu

 

 

 

 


 

 

Popis udžbenika

Raspored zvona


 

 

eTwinning

Pano tjedna


Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.

Instagram
Školska zadruga "SLATINA"
Škola na društvenim mrežama



Školska zadruga

Pronađite nas i na:


Š K O L S K I V R T


CMS za škole logo
Srednja škola Marka Marulića Slatina / Trg Ruđera Boškovića 16, HR-33520 Slatina / ss-mmarulica-slatina.skole.hr / ss.marka.marulica@vt.t-com.hr
preskoči na navigaciju