Državno natjecanje i smotra hrvatskih GLOBE škola
Autor: Matija Gosler, 17. 5. 2012.
Splet plažica, uvala i dražica, mediteransko raslinje, mnogobrojni lokali s domaćnom kuhinjom te gostoljubivi domaćini meke istarske duše dočekat će Vas u rodnom gradu Matije Vlačića – Labinu. Ugodna i topla dobrodošlica dočekala je državno natjecanje i smotru hrvatskih GLOBE škola koja je održana od 13. do 15. svibnja 2012. godine. Osoblje hotela Valamar Girandella iz Rapca i domaćinstvo Srednje škole Mate Blažine iz Labina učinili su boravak na istočnoj obali Istre nezaboravnim.
Slika 1. Otvaranje državnog natjecanja i smotre hrvatskih GLOBE škola |
Srednja škola Marka Marulića Slatina sudjelovala je na 16. državnom natjecanju i smotri hrvatskih GLOBE škola s projektom Kamenolom Trešnjevica. Učenici su prezentirali trogodišnju suradnju s Parkom prirode Papuk i Geoparkom Papuk, koja je rezultirala izradom makete geološko-edukacijskog centra na prostoru danas napuštenog kamenoloma Trešnjevica nedaleko od geološkog lokaliteta Rupnice. Prezentacija projekta zainteresirala je članove državnog povjerenstva.
Slika 2. Državno povjerenstvo za GLOBE protokole pokrovnosti i biometrije |
Slika 3. Maketa geološko-edukacijskog centra na lokalitetu kamenoloma Trešnjevica |
Orijentacijsko natjecanje obuhvaća primjenu znanja iz više nastavnih predmeta u međusobnoj korelaciji. Ono uključuje snalaženje u prostoru uz pomoć plana (zemljovida) na definiranoj stazi, poznavanje i razumijevanje GLOBE protokola osnovnih mjerenja, te razumijevanje značenja rezultata mjerenja. Rezultat svake ekipe (škole) izražava se zbrajanjem bodova za točne odgovore učenika na pojedinim orijentacijskim točkama i za brzinu prolaska staze. Snalaženje na zemljovidu ne predstavlja izazov za naše učenike, jer su i ovaj put prikazali vještinu snalaženja u prostoru prošavši definiranu stazu za manje od sat vremena i s vremenom dostojnim četvrtog mjesta.
Slika 4. Mjerna postaja za određivanje pH vrijednosti tla |
Slika 5. Mjerna postaja za određivanje pokrovnosti (MUC protokoli) |
Zadatke koje su rješavali na pojednim točkama i njihova rješenja te ostvareno vrijeme u orijentaciji ukupno su Srednju školu Marka Marulića Slatina plasirali na 9. mjesto u konkurenciji srednjih škola u Republici Hrvatskoj. GLOBE grupu koja je predstavljala našu školu činili su Lea Macinger iz 2. razreda, Barbara Klier i Elizabeta Čmelak iz 3. razreda opće gimnazije. Obogaćeni novim iskustvima, vještinama i znanjem razmišljamo o novim projektima i nastavljamo daljnja mjerenja i opažanja u prostoru oko nas. Kao motivacija nam ostaje sjećanje na ljepotu sunčanih plaža, bogatstvo zelenila i opojnih mirisa mediteranskog raslinja, koje se u Rapcu spustilo do kristalno čistog i bistrog mora azurne boje.
Slika 6. Predstavljanje škole |
Slika 7. Učenici GLOBE grupe na državnom natjecanju i smotri hrvatskih GLOBE škola |
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.