Državno natjecanje i smotra hrvatskih GLOBE škola

Autor: Matija Gosler, 17. 5. 2012.

Splet plažica, uvala i dražica, mediteransko raslinje, mnogobrojni lokali s domaćnom kuhinjom te gostoljubivi domaćini meke istarske duše dočekat će Vas u rodnom gradu Matije Vlačića – Labinu. Ugodna i topla dobrodošlica dočekala je državno natjecanje i smotru hrvatskih GLOBE škola koja je održana od 13. do 15. svibnja 2012. godine. Osoblje hotela Valamar Girandella iz Rapca i domaćinstvo Srednje škole Mate Blažine iz Labina učinili su boravak na istočnoj obali Istre nezaboravnim.

Slika 1. Otvaranje državnog natjecanja i smotre hrvatskih GLOBE škola

Srednja škola Marka Marulića Slatina sudjelovala je na 16. državnom natjecanju i smotri hrvatskih GLOBE škola s projektom Kamenolom Trešnjevica. Učenici su prezentirali trogodišnju suradnju s Parkom prirode Papuk i Geoparkom Papuk, koja je rezultirala izradom makete geološko-edukacijskog centra na prostoru danas napuštenog kamenoloma Trešnjevica nedaleko od geološkog lokaliteta Rupnice. Prezentacija projekta zainteresirala je članove državnog povjerenstva.

Slika 2. Državno povjerenstvo za GLOBE protokole pokrovnosti i biometrije

Slika 3. Maketa geološko-edukacijskog centra na lokalitetu kamenoloma Trešnjevica

Orijentacijsko natjecanje obuhvaća primjenu znanja iz više nastavnih predmeta u međusobnoj korelaciji. Ono uključuje snalaženje u prostoru uz pomoć plana (zemljovida) na definiranoj stazi, poznavanje i razumijevanje GLOBE protokola osnovnih mjerenja, te razumijevanje značenja rezultata mjerenja. Rezultat svake ekipe (škole) izražava se zbrajanjem bodova za točne odgovore učenika na pojedinim orijentacijskim točkama i za brzinu prolaska staze. Snalaženje na zemljovidu ne predstavlja izazov za naše učenike, jer su i ovaj put prikazali vještinu snalaženja u prostoru prošavši definiranu stazu za manje od sat vremena i s vremenom dostojnim četvrtog mjesta.

Slika 4. Mjerna postaja za određivanje pH vrijednosti tla

Slika 5. Mjerna postaja za određivanje pokrovnosti (MUC protokoli)

Zadatke koje su rješavali na pojednim točkama i njihova rješenja te ostvareno vrijeme u orijentaciji ukupno su Srednju školu Marka Marulića Slatina plasirali na 9. mjesto u konkurenciji srednjih škola u Republici Hrvatskoj. GLOBE grupu koja je predstavljala našu školu činili su Lea Macinger iz 2. razreda, Barbara Klier i Elizabeta Čmelak iz 3. razreda opće gimnazije. Obogaćeni novim iskustvima, vještinama i znanjem razmišljamo o novim projektima i nastavljamo daljnja mjerenja i opažanja u prostoru oko nas. Kao motivacija nam ostaje sjećanje na ljepotu sunčanih plaža, bogatstvo zelenila i opojnih mirisa mediteranskog raslinja, koje se u Rapcu spustilo do kristalno čistog i bistrog mora azurne boje.

Slika 6. Predstavljanje škole

Slika 7. Učenici GLOBE grupe na državnom natjecanju i smotri hrvatskih GLOBE škola

Link (Knowledge of new addictions):