GLOBE učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina i XV gimnazije iz Zagreba
Autor: Matija Gosler, 20. 11. 2012.
Naša škole je 17. studenog 2012. godine posjetila Sajam knjiga – Interliber koji se tradicionalno održava na Zagrebačkom velesajmu. Ove godine smo razmišljajući o projektnim aktivnostima GLOBE Programa odlučili ovaj odlazak u Zagreb iskoristiti za razmjenu iskustva, znanja i projektnih ideja sa jednom od zagrebački gimnazija. Uz pomoć GLOBE baze škola na prostoru Hrvatske, te uz pomoć društvenih mreža odabrali smo XV gimnaziju. Voditeljica GLOBE Programa za njihovu školu, Mihaela Kanceljak-Ilić i voditelj GLOBE Programa naše škole, Matija Gosler dogovorili su detalje našeg susreta.
XV. gimnazija sudjeluje u GLOBE Programu još od prošlog stoljeća. Profesorica biologije, Mihaela Kanceljak-Ilić okuplja učenike koji su zainteresirani za terensko upoznavanje grada Zagreba s perspektive globalno opažanja biosfere za dobrobit očuvanja okoliša. Njihovo iskustvo u radu s učenicima pomoći će i našoj školi koja sudjeluje u GLOBE programu od 2009. godine. U to subotnje jutro krenuli smo iz Slatine kao mala ekipa spremna podjeliti naše iskustvo, spoznaje i možda osigurati buduću suradnju s gimnazijalcima iz Zagreba. Ekipa u sastavu; Lucija Butorac, Lea Macinger i Antonija Peršić, te voditelj Matija Gosler, profesor geografije imala je zadaću predstaviti naša iskustva u mjerenju naoblake u skladu s GLOBE protokolima i obrascima za unos podataka u GLOBE server. Naši domaćini su nas lijepo dočekali i na rekreacijskom centru Bundek smo proveli istraživanje biometrije i naoblake.
Dečki iz XV gimnazije su nam prikazali svoja iskustva i znanje iz određivanja mjerne postaje za biometriju i pokrovnosti tla uz pomoć denziometra. Djevojke su prikazale protokole za mjerenje opsega i visine stabla. Potom smo zajedno pregledali podatke koje oni skupljaju za izradu biomase mjerne postaje. Lucija i Lea su prikazale naša iskustva i znanja iz određivanja stupnja naoblake, dok je Antonija istaknula važnost poznavanja vrste oblaka pri određivanju naoblake.
Nakon zajedničkog terenskog istraživanja, u suglasnosti s mentorima, izražena je želja učenika o provedbi zajedničkg projekta. Projekt obuhvaća obilke i stupnjeve naoblake u dva grada – Slatina i Zagreb u razdoblju jesen-proljeće za vremensko razdoblje od jeseni 2011. do proljeća 2013. godine. Lucija i Dora su dogovorile i međusobnu komunikaciju putem Skypa i održavanje videokonferncije o tijeku projekta.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.