> Nastava  > Smotre
Smotre projekata

Al' se nekad dobro jelo na Državnoj smotri projekata iz Građanskog odgoja i obrazovanja

Autor: Zorislav Jelenčić, 26. 5. 2014.

Na Državnoj smotri projekata iz Građanskog odgoja i obrazovanja, održanoj u subotu, 24. svibnja 2014. u Zagrebu nastupili su i učenici naše škole Juraj Rastija, Katja Živković, Marina Relatić i Višnja Šljivac predvođeni svojim mentorom Matijom Goslerom.

Cilj projekta Al' se nekad dobro jelo bio je osvijestiti kulturološke vrijednosti zavičajne gastronomske ponude u sklopu nacionalnog identiteta i turističko-kulturne ponude Hrvatske. Učenici su istraživali autentična jela slatinskog kraja (bošpor, gramatir marš, poderane gaće, pogačice sa čvarcima) te između ostalog sastavili malu knjižicu s receptima.

Na Smotri čiji je cilj omogućiti učenicima stjecanje građanske kompetencije i ostalih ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje predstavljeno je 63, a u kategoriji srednjih škola 15 projekata. Svaki projekt je morao sadržavati sljedeće sastavnice: izbor problema, istraživanje društvene važnosti, oblikovanje mogućih rješenja, izbor najboljeg pristupa rješenju problema, razvoj plana akcije, predstavljanje plana akcije široj zajednici te javno predstavljanje ponuđenog rješenja problema.
Osim učenika naše škole iz Županije virovitičko-podravske na smotri su sudjelovali i učenici Osnovne škole Eugena Kumičića Slatina projektom "Sigurno šaputanje" te Osnovne škola Vladimir Nazor Virovitica projektom "Eko – elektro".

Dojmovi sudionika:
Naša ideja očuvanja autohtonih jela i zavičajne baštine bila je pohvaljena od povjerenstva. To je bila odlična prilika da pokušamo učiniti nešto za svoj kraj, a također i da se malo osjećamo važnima i pametnima. Mislim da smo nakon ovoga iskustva svi ohrabreni da se u budućnosti zalažemo za svoje ideje i stavove. - Marina
Ovogodišnje sudjelovanje na Državnoj smotri na mene je utjecalo jako pozitivno i moram priznati da sam ponosan što se komisiji posebno svidio naš projekt „Al' se nekad dobro jelo“. Pohvalili su našu prezentaciju, a najbolji dokaz njihovom oduševljenju je definitivno to što su nakon našeg predavanja članice komisije ogladnjele. - Juraj
Kao zaključak ovog dvodnevnog putovanja bih istaknula kako vrijedi biti aktivan i uporan. - Višnja
Kao i svakom tipičnom srednjoškolcu, bilo nam je važno da kod sudaca ostavimo što bolji dojam. Ali, mi smo učinili i nešto puno važnije. Uspjeli smo problem koji smo uočili, analizirali i proučavali kvalitetno približiti komisiji tako da ih potaknemo na razmišljanje. Nikada nije jednostavno stati ispred nekoga i zalagati se za svoje ideje. No to je cilj građanskog odgoja i zahvaljujući ovakvim prigodama mladi ljudi postaju svjesni svojih prava, položaja i doprinosa društvu. Na smotri je bilo mnogo hvalevrijednih projekata što je odraz činjenice da je naša mladež puna entuzijazma i dobre volje. - Katja

Link (Knowledge of new addictions):