Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine u mjesecu veljači. Tada diljem Europe ali i svijeta, pa tako uključujući i Hrvatsku, se provode razne manifestacije kroz škole i javne prostore s ciljem da se skrene pozornost javnosti na važnost sigurnog korištenja interneta u djece. U tom smislu organiziraju se informativne radionice za djecu i roditelje, osiguravaju se mjesta na javnim prostorima s informacijama o problematici sigurnosti na internetu, u školama se kroz cijeli mjesec potiče na likovne i multimedijske radionice s djecom, čiji se radovi prezentiraju kroz izložbe. Europski centar za sigurniji internet ima naziv Insafe. Na stranici europskog centra nalazi se mreža nacionalnih centra svake države članice Europske unije.
Naša škola se svake godine uključuje u obilježavanje ovog dana kroz različite aktivnosti.
Dan sigurnijeg interneta
Autor: Sandra Bošnjak, 7. 3. 2023.
Dan sigurnijeg interneta ove godine obilježen je 7. veljače. Slogan Dana sigurnijeg Interneta glasi „Zajedno za bolji Internet“ i potiče sve da se pridruže pokretu, da sudjeluju i da maksimalno iskoriste potencijal interneta da zbliži ljude.
Iako je to samo jedan dan u godini, učenici Opće gimnazije i Strukovne škole obilježili su ga tijekom cijelog tjedna na nastavi informatike i računalstva sa svojim profesoricama Ksenijom Rastijom i Sandrom Bošnjak.
Cilj obilježavanja Dana sigurnijeg interneta u našoj školi je upozoriti i ukazati mladima na sadržaje i usluge koje su dostupne online s fokusom na sigurnost.
Učenici od 1. do 3. razreda opće gimnazije te učenici 1. i 2. razreda ekonomije obilježili su sigurnost i opasnost na internetu tijekom dva tjedna (od 7. do 18. veljače) na nastavi informatike Osim edukacije, aktivnosti i radionice o opasnostima i sigurnosti na internetu raspravljalo se i o reklamama na društvenim mrežama i njihovom utjecaju na djecu i mlade. Učenici su iznosili svoja iskustva, razmišljanja i stavove o ovoj problematici. Aktivnosti je pripremila i vodila s učenicima prof. Ksenija Rastija.
Svjesni da digitalna tehnologija ima veliki utjecaj na čovjeka raspravljali smo i o pozitivnim i negativnim utjecajima digitalne tehnologije na osobni život i društvo. Učenici su ostavili i tragove svojih aktivnosti kroz digitalne radove u obliku plakata, letka, stripa, kviza i upitnika.
Učenici 1. razreda tehničar za elektroniku i 2. razreda agrotehničar na nastavi Računalstva sudjelovali su u Online kvizu za djecu i mlade o sigurnosti na internetu koje svake godine organizira CSI. Osim kviza, bavili su se pitanjem Koja je cijena jednog lajka?. Istražili su kakvo je to novo zanimanje kojim se bavi sve više mladih – zanimanje influencer, s kojim opasnostima se susreću njihovi omiljeni influenceri, koje opasnosti prijete ostalim sudionicima društvenih mreža te kako se možemo zaštiti.
Sve prikupljene informacije prikazali u obliku postera koristeći digitalni alat Canvu.
Ksenija Rastija, prof. i Sandra Bošnjak, prof.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.