Srednja škola Marka Marulića Slatina akreditirana je ustanova za provedbu ERASMUS+ projekta. Agencija za mobilnost i programe EU na temelju Odluke o dodjeli Erasmus akreditacija u području odgoja i općeg obrazovanja u okviru Poziva na podnošenje prijedloga za 2022. za program Erasmus+ našoj je ustanovi dodijelila Erasmus akreditaciju za odgoj i opće obrazovanje.
Akreditacija je dodjeljena za razdoblje od 1. veljače 2023. do 31. prosinca 2027.
Dodjela Erasmus akreditacije podrazumijeva da će škola biti izravno financirana u okviru Ključne aktivnosti 1: Mobilnost osoblja u odgoju i općem obrazovanju ukoliko u okviru Poziva na podnošenje prijedloga za 2023. godinu, podnesemo posebnu prijavu za dodjelu bespovratnih sredstava za nositelje Erasmus akreditacije. Godišnji iznosi bespovratnih sredstava za akreditirane podnositelje temeljit će se na kriterijima definiranim Pozivom na podnošenje prijedloga.
Erasmus days
Autor: Kata Vidaković, 13. 10. 2023.
Događanje pod nazivom Erasmus Days obilježeno dijeljenjem iskustava prikupljenih tijekom mobilnosti nastavnika
Tijekom šest dana, točnije od 09. do 14. listopada, diljem Europe provode se brojne aktivnosti vezane uz Erasmus+ projekte kako bi se što više ljudi uključilo u međunarodne suradnje kroz mobilnosti, ali i kako bi se promovirao europski duh. Prilika je ovo da sudionici Erasmus+ programa na globalnoj karti prikažu aktivnosti koje su financirane kroz ove fondove i pri tome ostvare najbolju moguću vidljivost za svoje projekte.
Srednja škola Marka Marulića Slatina, kao akreditirana škola, uključila se u ovu manifestaciju kroz predstavljanje aktivnosti koje je provela od početka ovoga projekta. Koordinatorica projektnog tima, profesorica Kata Vidaković, u uvodnom je dijelu opisala opću ideju iza potrebe za uključivanje škole u Erasmus+ projekte, objasnila je osnovne ciljeve projekta koji je škola prijavila te iznijela planove za aktivnosti koje dolaze.
Uz četiri mobilnosti nastavnika koje su provedene do sada, ostale projektne aktivnosti uključivat će nove mobilnosti nastavnika i učenika, suradnju s drugom europskom školom, primanje njihovih učenika u našu školu te brojne radionice i sajmove. Sve navedene aktivnosti iziskuju puno vremena i posvećenosti pa projektni tim radi punom parom kako bi se na vrijeme realizirali svi zacrtani ciljevi.
Na sjednici Nastavničkog vijeća održanoj 12. listopada, četvero nastavnika koje je ostvarilo svoje mobilnosti, iznijelo je svoja novostečena znanja, vještine i iskustva. Nakon uvodne riječi koordinatorice projekta, profesori Sanja Špoljarić i Darko Špoljarić iznijeli su članovima Vijeća svoja iskustva te podijelili samo jedan dio novih znanja koja su usvojili tijekom mobilnosti u Berlinu na tečaju o podcastingu od 23. do 30. lipnja 2023.
U izlaganju su iznesene prednosti sudjelovanja u Erasmus+ projektima te su nastavnici savjetovali kolegama da ih iskoriste. Informirali Nastavničko vijeće o formi podcasta te o svim prednostima ovoga resursa. Naglasak su stavili na način na koji se podcast može koristiti u nastavi svih predmeta, kao materijal za nadopunu sadržaja te kao alat kojim učenici mogu izrađivati svoje sadržaje. Među ostalim, nastavnici su objasnili kako je podcast integriran u Erasmus+ projekt kao izvannastavna aktivnost koja će se ponuditi učenicima, ali i kako će služiti čak i kao alat za diseminaciju projekta.
U drugom dijelu su profesorice Kata Vidaković i Tea Šafar podijelile svoja iskustva s mobilnosti u Barceloni gdje su sudjelovale na strukturiranom tečaju pod nazivom “Active Art: Understanding and Enjoying Art in the Classroom and Beyond“ koji je trajao od 20. do 27. kolovoza 2023. Bila je ovo prilika za nastavnice matematike da se okušaju u nečemu potpuno drugačijem te da na taj način pokažu da Erasmus nudi odlične prilike za cjeloživotno učenje i usvajanje novih vještina.
Kroz tečaj su nastavnice usvojile brojna nova znanja, među ostalim i kako koristiti umjetnost i psihologiju u poticanju učenika na kreativnost te kako zadržati njihovu motivaciju. Upravo su to primijenile u svojoj radionici koju su održale za članove Nastavničkog vijeća. Nastavnici su razvijali svoju kreativnost u pokušajima da rekreiraju Joana Miroa i Pabla Picassa.
Bio je ovo odličan način da se predstave do sada provedene aktivnosti projekta i ono što radimo u našoj školi. Erasmus Days prilika su da se pošalje glas o važnosti Erasmus+ projekata u kontekstu prilike za stručno usavršavanje nastavnika, prilike za njihov osobni razvoj, za razvijanje međunarodnih suradnji, ali i za razmjenu kultura, jezika, znanja, iskustava i vještina.
Sanja i Darko Špoljarić
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.