EU Code Week 2021 - učenici pohađali tečaj umjetne inteligencije

Autor: Sandra Bošnjak, 8. 11. 2021.

0d 18. do 22. listopada 2021. u Srednjoj školi Marka Marulića Slatina obilježavan je Europski tjedan programiranja. EU Code Week društvena je inicijativa čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost.

Obilježavanju Europskog tjedna programiranja ove godine priključili su se učenici na fakultativnoj nastavi Osnove umjetne inteligencije. Uzbudljivo je promatrati i pratiti kako umjetna inteligencija utječe na razvoj naše budućnosti, no koliko o tome zaista znamo? Da bi demistificirali umjetnu inteligenciju učenici su se početkom školske godine prijavili i započeli tečaj umjetne inteligencije Elements of AI pod mentorstvom profesora Darka Špoljarića. Kreator tečaja je Sveučilište u Helsinkiju, a dosad se na njega prijavilo oko 750 000 polaznika iz 170 zemalja. Kroz šest modula tijekom šest tjedana, rješavanjem problemskih zadataka te razvijanjem kritičkog mišljenja i računalnog razmišljanja učenici su saznali što sve umjetna inteligencija može (i što ne može), kako prepoznati oblike umjetne inteligencije u svom okruženju (zašto Photoshop nije AI, a Prisma je) te kako izraditi metode umjetne inteligencije.

Nakon završenog tečaja učenici su dobili certifikat za uspješno polaganje tečaja Elements of AI.

Darko Špoljarić, prof.