Provedbom projekta
Mladi poljoprivrednici-donositelji zdravih vrijednosti lokalnoj zajednici,
Srednja škola Marka Marulića Slatina opremila je praktikum za analize tla, vina i hrane. S nabavljenom aparaturom učenici se osposobljavaju da kao budući proizvođači hrane na vlastitim gospodarstvima vrše potrebne analize. Primjenom nabavljenih strojeva uče prerađivati poljoprivredne sirovine u komercijalne proizvode, a korištenjem uređaja FarmBot-a upoznaju se primjenom robotike u uzgoju biljaka.
Osigurana sredstva iz projekta za školu prijavitelja SŠMMS iznosila su 558.773,77 kn i iskorištena su u potpunosti za nabavu i ugradnju opreme, učila, informatičke opreme, namještaja te renovatorske radove u učionici prema stavkama prihvaćenog proračuna.
Projekt je uspješno proveden te je o svim aktivnostima i nabavama izvješteno Ministarstvo poljoprivrede, kao ugovorno tijelo.
SREDNJOJ ŠKOLI MARKA MARULIĆA SLATINA ODOBREN PROJEKT OD 1 000 000 KUNA!
Autor: Sandra Bošnjak, 7. 12. 2017.
Između 30 projekata iz cijele Hrvatske Srednjoj školi Marka Marulića Slatina, kojoj je partner na projektu Industrijsko-obrtnička škola Virovitica, odobren je projekt „Mladi poljoprivrednici – donositelji zdravih vrijednosti lokalnoj zajednici“ prijavljen na Javni poziv srednjim školama za dodjelu bespovratnih sredstava za promociju i jačanje kompetencija strukovnih zanimanja u poljoprivredi koje je raspisalo Ministarstvo poljoprivrede. Prijavljena vrijednost projekta iznosi 999.707,50 kuna. I ovaj je projekt prijavljen u suradnji s Virovitičko-podravskom županijom i VIDRA-om Agencijom za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije.
Srednja škola Marka Marulića Slatina i njezin partner projektom će osigurati učenicima stjecanje modernih kompetencija najnovijim tehnologijama podižući njihovu zapošljivost i relevantnost kvalifikacija na tržištu rada. Prijavitelj će nabavkom laboratorijske opreme uvesti suvremene i inovativne procese u postojeći strukovni program i kurikulum kako bi se učenici aktivno uključili u nastavu te napustili zastarjeli način izvođenja nastave gdje nastavnik objašnjava i pokazuje postupke, a učenik promatra i zapisuje. Laboratorij će koristiti i školska zadruga koja proizvodi prehrambene proizvode (praline, sušeno voće, vino, liker od vina, džemove) od sirovina dobivenih na školskom gospodarstvu.
Kreiranje proizvoda od ekološki uzgojene sirovine potaknut će učenike na realizaciju vlastitih projekata i traženje mogućnosti financiranja iz EU fondova. Osim opremom za laboratorijska ispitivanja, praktikum će se opremiti prijenosnim računalom, projektorom, interaktivnom pločom, 3D printerom i klimatizacijskim sustavom. Za našu školu i partnera kao dodatnu opremu za plastenike, nabavljaju se mini vrtovi s robotiziranim sustavom održavanja. Sustav će se bežičnom mrežom povezati s računalom u učionici strukovnih predmeta te će se prikupljeni podaci o uzgoju biljaka u svakoj fazi vegetacije analizirati. Srednja škola Marka Marulića Slatina jedan će robotizirani vrt koristiti u edukaciji za Održivu uporabu pesticida, a drugi za potrebe nastave bilinogojstva, proizvodnje bilja i izborne nastave Ljekovito bilje.
Ovo je samo jedan u nizu projekata koje naša škola provodi u suradnji s Upravnim odjelom za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu, a koji će unaprijediti i modernizirati sustav i nastavni proces.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.