Svjetski dan poezije

Autor: Sandra Bošnjak, 22. 3. 2023.

Prvog dana proljeća, 21. ožujka 2023., obilježili smo Svjetski dan poezije. Vrhunac je to aktivnosti u sklopu školskog međupredmetnog projekta ''Svjetski dan poezije'' koji smo provodili od listopada prošle godine. Poezija u nama budi najljepše osjećaje i često je nemoguće ostati ravnodušan na stihove.

Svjetski dan poezije UNESCO je proglasio 21. ožujka 1999. godine radi promicanja čitanja, pisanja, objavljivanja i poučavanja poezije širom svijeta. Cilj našeg projekta, koji su osmislile profesorice Dijana Fotez, Marina Ivoš i Silvija Štimac, je poticanje razvoja društvenih vještina i intelektualnih kompetencija naših učenika kroz iskustvo uživanja u poeziji na kreativan način.

Završnu aktivnost projekta proveli smo u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom. Ravnateljica Neda Mađarac ugostila nas je u ugodnom prostoru knjižnice te je učenicima održala kratko predavanje o povezanosti poezije i glazbe, osvrnuvši se na činjenicu da su još u antičko doba stihovi i glazba bili neraskidivo povezani. Učenici 4. a razreda gimnazije, 3. razreda agroturistički tehničar, 4. razreda agrotehničar i 2. razreda ekonomist imali su priliku upoznati se s djelima velikana stihova, od domaćih autora, pa sve do svjetski poznatih glazbenika i pjesnika Leonarda Cohena, Boba Dylana i ostalih.

Učenice Antonela Janković i Lana Šerer tom su prigodom pročitale vlastite pjesme na hrvatskom i engleskome jeziku te su podijelile s nama što je to što ih nadahnjuje na pisanje poezije, a Helena Knežević, Lorena Vujić i Katarina Dunković pročitale su njima omiljene stihove hrvatskih i stranih pjesnika.

Potom nam se pridružila poznata slatinska pjesnikinja Svjetlana Carić, pedagoginja i profesorica talijanskog jezika, koja iza sebe ima dvije objavljene zbirke poezije. Rođena Hvaranka, s nama je podijelila pjesme pisane na dijalektu svog rodnog kraja, ali i još neobjavljene pjesme posvećene Slavoniji, te pjesme ljubavne i religiozne tematike. Rado nam je ispričala kako je počela pisati poeziju i što joj ona znači, a naši učenici okušale su se u izražajnom čitanju njenih stihova na čakavskom dijalektu. Najbolji u tome nagrađeni su autoričinim zbirkama pjesama ''Srce u tinti'' i ''Crteži na srcu'', što je zaista vrijedan poklon.

Ovo lijepo pjesničko druženje završeno je motivacijskom porukom pjesnikinje kako bi ohrabrila sve učenike koji žele pisati poeziju te obostranom željom za ponovnim druženjem uz stihove.

Završimo obilježavanje Svjetskog dana poezije stihovima koji najtočnije opisuju ono što poezija zaista jest: ''Poezija je ono što se sanja, ono što se zamišlja, ono što se želi, i ono što se često dogodi. Poezija, to je stvarnije i korisnije ime života.'' (Jacques Prévert)

Dijana Fotez, Marina Ivoš i Silvija Štimac