ZAPOČELA EKSPERIMENTALNA PROVEDBA KURIKULARNE REFORME

Autor: Darko Špoljarić, 18. 4. 2018.

Jučer je u Zagrebu u Ministarstvu znanosti i obrazovanja održan prvi edukativni skup za ravnatelje 72 škole koje su odabrane za eksperimentalno provođenje kurikularne reforme Škola za život. Na skupu je sudjelovao i ravnatelj Srednje škole Marka Marulića Slatina, Darko Špoljarić, a Srednja škola Marka Marulića Slatina je jedina srednja škola na području županije koja je ušla u eksperimentalnu provedbu programa.

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak otvorila je skup i održala uvodno predavanje nakon kojega je izjavila da je impresionirana prisutnom energijom na skupu kao i motivacijom učitelja, ravnatelja, učenika i roditelja.

Ministrica Divjak istaknula je da je u tijeku edukacija više od 1300 učitelja, suradnika i ravnatelja eksperimentalnih škola i još oko 1100 učitelja informatike, što u ovom trenutku čini 2500 sudionika edukacije, te da je to najveći program stručnog osposobljavanja za škole u novijoj hrvatskoj povijesti. S njima radi oko 170 savjetnika i mentora, najvećim dijelom iz Hrvatske, ali i međunarodnih stručnjaka.

Uvođenje eksperimentalnog programa našoj školi donijet će mnogo koristi kao što su tableti za sve učenike prvih razreda, ali i za nastavnike koji sudjeluju u eksperimentalnom programu, besplatan pristup mobilnom internetu za učenike, besplatne udžbenike za nastavne predmete unutar eksperimentalnog programa (općeobrazovni predmeti u prvom razredu), kao i informatičku opremu za školu te opremu za opremanje kabineta i učionica.  Sve ovo neće financijski opteretiti školu niti roditelje učenika 1. razreda koji će se ove godine upisati u Srednju školu Marka Marulića Slatina.

Promjena zastarjelog nastavnog plana i programa, osiguravanje još više edukacija za učitelje, materijalno opremanje svih škola, ali i poboljšanje materijalnog statusa učitelja, pretpostavke su da odgoj i obrazovanje uistinu budu temelj novoga društva. Reforma osnažuje ulogu učitelja i jača profesionalnost, daje veću autonomiju i kreativnost u radu, a roditeljima pruža veću uključenost u obrazovanje, objektivnije vrednovanje i ocjenjivanje.

Ministrica Divjak istaknula je da će škole u predviđenom roku dobiti nastavne materijale za sve predmete, što će omogućiti da ih učitelji na vrijeme odaberu i da se na njima priprema eksperimentalna provedba reforme.