EKSPERIMENTALNI PROGRAM „ŠKOLA ZA ŽIVOT“ OD JESENI U SREDNJOJ ŠKOLI MARKA MARULIĆA SLATINA
Autor: Darko Špoljarić, 25. 4. 2018.
Od rujna 2018. godine u Srednjoj školi Marka Marulića Slatina započinje provedba eksperimentalnog programa „Škola za život“ u svim prvim razredima koji će biti upisani. U programu sudjeluje 46 osnovnih i 26 srednjih škola, a uz Srednju školu Marka Marulića Slatina, koja je jedina srednja škola u Virovitičko-podravskoj županiji koja se uključila, sudjeluju i dvije osnovne škole: OŠ Eugena Kumičića Slatina i OŠ Suhopolje.
Na sastanku ravnatelja eksperimentalnih škola koji je održan 17. travnja u Ministarstvu znanosti i obrazovanja u Zagrebu ministrica Blaženka Divjak i pomoćnica ministrice Lidija Kralj predstavile su ravnateljima 72 škole ciljeve koji se žele ostvariti ovom reformom kao i sve ono što će se događati u eksperimentalnim školama te zadaće koje su postavljene pred nastavnike, stručne suradnike, ravnatelje, roditelje i učenike uključene u eksperimentalni program.
Eksperimentalnim programom ostvarit će se nekoliko ciljeva:
- Promijeniti nastavne metode, načine rada i metode vrednovanja
- Promjeniti udžbenike, nastavne materijale i obrazovne sadržaje
- Aministrativno rasterećenje nastavnika
- Stvaranje poticajnog okruženja za učenje
- Profesionalni razvoj učitelja, stručnih suradnika i ravnatelja
- Izmjena kurikuluma nastavnih predmeta
- Podrška zajednice i gospodarstva
- Svrhovita primjena tehnologije
- Mreže podrške
Ovaj eksperimentalni program vodi Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO), a sredstva za provedbu programa u potpunosti su osigurana iz tri izvora:
- državni proračun RH - 33 950 000 kn godišnje,
- europski socijalni fond - 155 000 000 kn
- podrška EK strukturnim reformama - 4 028 000 kn.
Sudjelovanje u programu našoj školi donosi sljedeće:
- u eksperimentalnom programu u Srednjoj školi Marka Marulića Slatina sudjelovat će učenici 1. razreda opće gimnazije, elektrotehnike, ekonomije, agroturističkog tehničara i agrotehničara, a program će se provoditi međupredmetno u svim općeobrazovnim predmetima
- niti roditelji niti škola neće biti dodatno financijski opterećeni provedbom ovog programa
- kako bi se eksperimentalni program mogao što kvalitetnije odvijati škola će biti opremljena opremom koja joj nedostaje (sportski rekviziti, kemijski i fizikalni laboratorij, tehnička oprema, glazbeni instrumentarij, informatička oprema i sl. u vrijednosti oko 150 000 kn)
- svi učenici koji upišu prvi razred u smjerovima koje nudi Srednja škola Marka Marulića Slatina, a planiran je upis 104 učenika u 5 smjerova, dobit će besplatne udžbenike iz općeobrazovnih predmeta (kombinacija tiskanog i digitalnog oblika)
- svi učenici koji upišu prvi razred, kao i svi nastavnici uključeni u eksperimentalni program, besplatno će dobiti tablete na korištenje te besplatni pristup mobilnom internetu
- škola će u okviru obavezne godišnje satnice sama moći mijenjati uobičajeni kalendar rada te ga prilagođavati potrebama izvođenja eksperimentalnog programa
- roditelji će biti uključeni u radionice i predavanja kako bi bili informirani o tijeku eksperimentalnog programa i bili njegovi aktivni sudionici. Tijekom provedbe programa neće biti financijskog opterećenja za roditelje.
Srednja škola Marka Marulića Slatina zahvaljuje svima koji su nas podržali i dali svoju suglasnost da se prijavimo na poziv MZO i uključimo u provedbu eksperimentalnog programa: Vijeću roditelja, svim nastavnicima Srednje škole Marka Marulića Slatina, članovima Školskog odbora te našem osnivaču Virovitičko-podravskoj županiji.
Sve informacije vezane uz eksperimentalni program roditelji mogu potražiti na web stranicama: http://ss-mmarulica-slatina.skole.hr/ i http://www.mzos.hr/ ili u Srednjoj školi Marka Marulića Slatina. (Darko Špoljarić, ravnatelj Srednje škole Marka Marulića Slatina)
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.