preskoči na sadržaj

Srednja škola Marka Marulića Slatina

 

Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine u mjesecu veljači. Tada diljem Europe ali i svijeta, pa tako uključujući i Hrvatsku, se provode razne manifestacije kroz škole i javne prostore s ciljem da se skrene pozornost javnosti na važnost sigurnog korištenja interneta u djece. U tom smislu organiziraju se informativne radionice za djecu i roditelje, osiguravaju se mjesta na javnim prostorima s informacijama o problematici sigurnosti na internetu, u školama se kroz cijeli mjesec potiče na likovne i multimedijske radionice s djecom, čiji se radovi prezentiraju kroz izložbe. Europski centar za sigurniji internet ima naziv Insafe. Na stranici europskog centra nalazi se mreža nacionalnih centra svake države članice Europske unije.

Naša škola se svake godine uključuje u obilježavanje ovog dana kroz različite aktivnosti.


Novosti

Dan sigurnijeg interneta

Autor: Ksenija Rastija, Sandra Bošnjak, 9. 2. 2018.

Naša škole se i ove godine uključila u obilježavanje Dana sigurnijeg interneta koje je održano 6. veljače 2018. godine. Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta bila je „Stvaraj poštuj i poveži se! Bolji Internet počinje s tobom!

Učenici tehničke smjene razreda 2. Poljoprivredni tehničar opći i 1. Elektrotehničar na satu Računalstva zajedno s profesoricom Sandrom Bošnjak sudjelovali su u webinaru u organizaciji Industrijske strojarske škola iz Zagreba i Gimnazije „Vukovar“ iz Vukovara.


Cilj webinara bio je promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe informacijske i komunikacijske tehnologije među djecom i mladima. Učenici su aktivno sudjelovali u webinaru odgovarajući na pitanja korištenjem računala u učionici ili uz pomoć svojih pametnih telefona. Kako bi provjerili svoje znanje o sigurnosti na internetu, riješili su i internacionalni online kviz za djecu i mlade o sigurnosti na internetu te se tako pridružili tisućama učenika (točnije 17489)  koji su ga rješavali u Republici Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini.

U nastavku donosimo savjete učenika razreda 1. Elektrotehničara i 2. Agroturistički tehničar kako se zaštiti na internetu.

Internetom se možemo sigurnije koristiti ako ne dajemo svoje osobne podatke, informacije o sebi, kućnu adresu itd. nepoznatim osobama ili na sumnjivim stranicama. Uvijek valja dobro provjeriti adresu web stranice, i je li ima sigurnosni certifikat. Ukoliko imate račune na društvenim mrežama staviti sve na privatno da vam nepoznate osobe ne mogu gledat slike i statuse.  Ne treba se nikad sramiti reći roditeljima oni nam također mogu pomoći.

Kristijan Danilović

Mlađem bratu/sestri bi objasnio da ne bi smjeli davati svoje osobne podatke informacije npr. datum rođenja i slično, da ne objavljuju ne primjerene fotografije, ne prihvaćaju nepoznate osobe i da se ne dopisuju s njima.

Matej Dorinka

Rekao bi mlađem bratu ili nekom mlađem prijatelju da nikada ne daje svoje osobne podatke, nepoznatim osobama, i da ne objavljuje svoje slike na neke mrežne stranice,a posebno ne fotografije neke druge osobe bez pristanka te osobe.

Gabriel Fuljek

Pazi koje stranice posjećuješ, ako su sumnjive, makni se. Nemoj odati svoje osobne informacije kao adresu stanovanja, brojeve mobitela i slično. Budi odgovoran i pažljiv. Pazi s kim se dopisuješ i ne prihvaćaj osobe koje ne znaš ako si na društvenim mrežama. Nedaj da ti vide profil strane osobe s kojima nisi prijatelj.

Ana Šantalab

Rekla bi mu nekoliko savjeta koji bi mu sigurno pomogli. Ne bi trebao davati svoju pravu adresu stanovanja,svoj broj mobitela,osobne podatke (OIB,datum rođenja…). Ne bi se trebao prijavljivati na više računala i ostavljati svoj e-mail i lozinku zapamćenu jer može bilo tko provaliti i napraviti nešto. Ne bi trebao stavljati neke jednostavne lozinke nego malo složenije kako se ne bi lako otkrile.

Maria Carmela Dakić

Ne bi smio davati osobne informacije osobama koje ne poznaje, paziti koje stranice posjećuje, ne razgovarati sa ljudima koje ne poznaje. Na društvenim mrežama posebno treba obratiti pažnju sa kakvim ljudima komunicira i dijeli osobne informacije. Osobne podatke sakriti sa društvenih mreža.

Karlo Vida

 

Obilježavanju Dana sigurnijeg interneta tijekom cijelog tjedna pridružili su se učenici  gimnazije, ekonomije i poljoprivrede. Od utorka do kraja tjedna, na nastavi informatike/računalstva,  učenici 1.a i 1.b gimnazije, 1. ekonomije s profesoricom Ksenijom Rastija te 2. agroturističkog tehničara s profesoricom Sandrom Bošnjak održali su radionice i raspravu, sudjelovali su u kvizu te prezentirali svoje radove na temu opasnosti i zaštiti na internetu. Jedan primjer možete vidjeti na poveznici Sigurniji internet.

 


Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine u veljači. Udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije povezuje 130 zemalja kako bi promicali sigurniju i odgovorniju upotrebu online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima te podigli svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Preporučujemo učenicima, roditeljima i nastavnicima da pogledaju korisne sadržaje na stanicama http://csi.hr/ i http://www.dansigurnijeginterneta.org/category/vijesti/ te brošure klikom na sliku.
 

 




Popis udžbenika

Raspored zvona


 

 

eTwinning

Pano tjedna


Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.

Instagram
Školska zadruga "SLATINA"
Škola na društvenim mrežama



Školska zadruga

Pronađite nas i na:


Š K O L S K I V R T


CMS za škole logo
Srednja škola Marka Marulića Slatina / Trg Ruđera Boškovića 16, HR-33520 Slatina / ss-mmarulica-slatina.skole.hr / ss.marka.marulica@vt.t-com.hr
preskoči na navigaciju